Historia festiwalu

StarDance Festival ma za sobą dziesięć edycji. 

I – III Stardance Festival 2010-2012

Areną zmagań pierwszych edycji turnieju była hala Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Chełmońskiego 4. Pierwsza edycja, odbył się w roku 2010 i zgromadziła aż 140 par i kilkaset widzów. Głównym wydarzeniem sportowym festiwalu były Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Tańcach Towarzyskich. 

Każda kolejna edycja przynosiła dynamiczny wzrost uczestników, publiczności i partnerów festiwalu. 

Ciekawostką drugiej edycji, było nowatorska, jak na ówczesne realia, oprawa muzyczna turnieju. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, w doskonałych aranżacjach, zadbała o tło muzyczne dla tańczących zawodników. Nigdy wcześniej, polski turniej taneczny, nie korzystał ze wsparcia kilkudziesięcioosobowej orkiestry, grającej na żywo. 

IV Stardance Festival 2013

Czwarta edycja festiwalu, w roku 2013, po raz pierwszy, została wzbogacona o pokazy par mistrzowskich.

Festiwal uświetnił swoim występem, jeden z najbardziej utytułowanych w historii polskiego tańca towarzyskiego, przyjaciel i rówieśnik Michała Skawińskiego, Michał Malitowski. Michał Malitowski wystąpił w parze z belgijską partnerką Julią Leunis.

Po raz pierwszy w historii festiwal pozyskał również pierwszego poważnego partnera komercyjnego – FM GROUP.

 

V Stardance Festival 2014

W piątej edycji wzięło udział prawie czterokrotnie więcej par niż w turnieju inauguracyjnym. Po raz pierwszy pojawiły się też pary spoza Polski. 

Nowością było też ujęcie w programie imprezy Grand Prix Dolnego Śląska. Przed turniejem finałowym, organizowanym we Wrocławiu, odbywały się turnieje kwalifikacyjne w mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska: Sycowie, Siechnicach, Prusicach i Sobótce. 

Niezapomnianym wydarzeniem edycji, był wjazd na salę turniejową sędziów na motocyklach Harleya, użyczonych przez zaprzyjaźniony klub motocyklowy. 

Organizatorzy ufundowali statuetki „Ambasador Tańca”, które zostały wręczone wszystkim, partnerom, który wspierali festiwal od jego powstania. 

Imprezę uświetnili swoim występem mistrzowie świata i Europy Richardo Cocchi i Yulia Zagoruychenko – RY Dance.

VI Stardance Festival 2015

Festiwal przenosi się do Jelcza-Laskowic. Władze miasta po wybudowaniu nowoczesnego obiektu sportowo-widowiskowego podjęły starania o pozyskanie imprezy dużego formatu, rozmowy z organizatorami, zakończyły się porozumieniem. Od tego momentu Jelcz-Laskowice na stałe zagościł jako lokalizacja festiwalu.

Nowością edycji, było pozyskanie, po raz pierwszy współpracy z międzynarodową organizacją taneczną WDC Dance. Doceniając wysiłek stowarzyszenia Stardance, rosnący rozmiar i prestiż organizowanych imprez World Dance Council przyznał licencję nad organizację turnieju międzynarodowego pod swoją egidą. Po raz pierwszy odbył się turniej Pucharu Świata w Tańcach Standardowych. 

Festwial zamknął pokaz mistrzowski pary Sergey Surkov & Agnieszka Melnicka.

VII Stardance Festival 2016

Edycja obfitująca w niezapomniane wydarzenia. 

Po raz pierwszy, na festiwal zawitała gwiazda estrady, przyjaciel Michała Skawińskiego, Andrzej Piaseczny. Znany piosenkarz uświetnił galę. Podczas wykonywania swojego przeboju „Śniadanie do łózka”, niespodziewanie Michał Skawiński oświadczył się swojej przyszłej żonie. Oświadczyny zostały przyjęte. 

Andrzej Piaseczny, połknął tanecznego bakcyla podczas naszego festiwalu. Dziś, po latach, jest jurorem w kolejnej edycji Tańca z Gwiazdami. 

Pokaz mistrzowski uświetnił, kończący karierę Maurizio Vescovo w parze z Nino Langella.  

Podczas pokazu cała publiczność, uniosła do góry karty z sercem, wywołując łzy wzruszenia u żegnanego tancerza. 

 

VIII Stardance Festival 2017

Po raz pierwszy na festiwal zawitała gwiazda mediów, była znakomita tancerka Iwona Pavlovic.

Poprowadziła imprezę w nietypowym, ale bardzo udanym duecie. Świeżo po występie w Tańcu z Gwiazdami, dołączył do niej gwiazdor polskiej siatkówki, zawodnik Łukasz Kadziewicz.

Festiwal był jednym z głównych elementów obchodzonej w roku 2017, 30-tej rocznicy miasta Jelcz-Laskowice, strategicznego partnera festiwalu. 

Edycja wyjątakowa, jeśli chodzi o pokazy mistrzów. Wystąpiły dwie znakomite pary. Franco Formica & Anna Melnikova i Sergiu Rusu & Dorota Makar.

 

IX Stardance Festival 2018

To wielki powrót na parkiet pary Malitowski Leunis (choć w poprzednich edycjach festiwalu Michał Malitowski był obecny jako sędzia ).

Był to ostatni występ Michała Malitowskiego na scenie. Od tej pory, znany tancerz przeszedł do pracy w mediach, stając się rozpoznawalną twarzą stacji Polsat. 

X Stardance Festival edycja 2019

2019 to rok jubileusz 10-lecia festiwalu. Rok rekordowy, pod względem ilości uczestników i widzów. Na parkiecie spotkało się ponad 400 par a przez trybuny przewinęło się prawie 2 tysiące widzów. Jubileuszowy turniej uświetniły pokazy mistrzowskiej pary Marek Kosaty & Paulina Glazik.

XI Stardance Festival 2022

W roku 2021 festiwal został odwołany ze względów epidemiologicznych. 11 edycja odbędzie się w kwietniu 2022 w Jelczu-Laskowicach. Tym razem miasto gospodarz chce razem świętować swoje 35-lecie. Swój udział potwierdziła Ivona Pavlovic. 

W imprezie weźmie udział kilkudziesięciu sędziów z całego świata. 

O FESTIWALU

Dowiedz się więcej

O festiwalu

Gala

Sędziowie

Wolontariat

Arena festiwalowa

Centrum Sportu i Rekreacji
ul. Oławska 46, 55-220 Jelcz-Laskowice
T +48 71 303 65 09
E recepcja@csir-jl.pl 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Star Dance Festival (C) 2022    |    Projekt i realizacja: kreacja24.pl